Własność intelektualna w life science
Data i Godzina: 2017-05-16 | 10:00-13:00
Miejsce: Sala Titanic, Park Life Science, ul. Bobrzyńskiego 14, Budynek C, (I p.), Kraków

Pracownicy jednostek naukowych i badawczo-rozwojowych, podmiotów działających na rzecz nauki i prowadzących działalność w sektorze life science.

Szkolenie o charakterze warsztatowym organizowane w ramach Małopolskiego Festiwalu Innowacji jest we współpracy z partnerami: Centrum Transferu Technologii CITTRU Uniwersytet Jagielloński, Fundacją Klaster LifeScience Kraków oraz  kancelarią JWP Rzecznicy Patentowi. Celem spotkania jest zapoznanie uczestników z  tematyką ochrony wynalazków  zarówno w Polsce jak i na świecie. Ponadto Uczestnicy dowiedzą się na co zwrócić uwagę przy wybieraniu nazw dla swoich usług/produktów, jak również przy zawieraniu umów mających na celu właściwe zabezpieczenie praw własności przemysłowej.

Alicja Kicińska-Fujawa, krajowy i europejski rzecznik patentowy | radca prawny

Piotr Godlewski, rzecznik patentowy | europejski rzecznik patentowy (EQE)

Helena Gajek, rzecznik patentowy | radca prawny

I. Wynalazek i Patent. Zakres ochrony w sektorze farmaceutycznym, rola badań patentowych, procedura zgłaszania wynalazków.

• Co to jest patent na wynalazek i co można opatentować? Jakie cechy musi posiadać wynalazek, aby posiadał zdolność patentową?
  • Dlaczego warto patentować? Rola patentu w branży farmaceutycznej. SPC. Krótko na temat procedur patentowych.
  • Wyłączenia spod ochrony patentowej (metody leczenia, metody diagnostyczne) …
  • Jak zgłosić wynalazek aby uzyskać patent? Jak budować zastrzeżenia patentowe, by zabezpieczyć rozwiązanie z dziedziny farmacji/medycyny (II zastosowanie medyczne)?
  • Krótko i zwięźle o badaniach patentowych – rola, rodzaje. Jak badania patentowe mogą stać się narzędziem w strategii opracowywania i wprowadzania produktów w sektorze farmaceutycznym, zwłaszcza leków generycznych? Jak manager w branży farmaceutycznej może korzystać z wyników badań patentowych?

II.  Znak towarowy a nazwa produktu leczniczego/suplementu diety. Wskazówki dla tworzących/poszukujących nazw dla nowego produktu.

• Postępowanie w sprawie udzielenia prawa ochronnego na znak towarowy zgodnie z ustawą pwp. Weryfikacja nazw produktów leczniczych/suplementów diety  w oparciu o prawo farmaceutyczne. Kolizja praw?  Studium przypadku.
  • Oznakowanie opakowań produktów leczniczych/suplementów diety w świetle orzecznictwa. Studium przypadku.
  • Reklama produktu leczniczego/suplementu diety. Jak bezpiecznie dotrzeć do odbiorcy?

III. Rola umów w obrocie prawami własności przemysłowej.

• Rodzaje umów (przenoszące własność/upoważniające do korzystania  z praw)
  • Uprawnienia twórcy w świetle ustawy pwp i ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych
  • Przedmiot i treść postanowień umownych.

IV. Podsumowanie, dyskusja

Szkolenie jest bezpłatne. Warunkiem uczestnictwa jest zarejestrowanie się w poniższym formularzu (rejestrując się na szkolenie wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych dla potrzeb szkoleniowych Fundacji JWP z siedzibą w Warszawie przy ul. Żelaznej 28/30, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 roku o ochronie danych osobowych - Dz. U. z 2002 r. Nr 101, poz. 926 z późn. zm.). W przypadku rezygnacji z seminarium prosimy o przesłanie informacji na adres fundacji: fundacja@jwp-fundacja.pl.