Data i Godzina: 2017-01-25 | 10:00 - 13:00
Miejsce: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, ul. Jagiellońska 26, sala konferencyjna (III piętro)

Uczestnicy konkursu "Innowator Mazowsza" oraz pracownicy naukowi

Fundacja JWP i  kancelaria JWP Rzecznicy Patentowi serdecznie zapraszają wszystkich uczestników konkursu "Innowator Mazowsza" na szkolenie pt. „Wynalazki a badania patentowe. Co każdy wynalazca i przedsiębiorca wiedzieć powinien?”.

dr inż. Sylwia Błażej - Sosnowska - rzecznik patentowy, starszy specjalista ds. badań patentowych

Piotr Godlewski - rzecznik patentowy, europejski rzecznik patentowy (EQE)

• Badania patentowe, cennym źródłem wiedzy dla poszukiwacza
  • Gdzie sprawdzić czy rozwiązanie jest oryginalne?
  • Jakie są dostępne bazy przedmiotów chronionych oraz jak z nich korzystać?
  • Co to są badania patentowe?
  • Jakie są rodzaje badań patentowych i czym się różnią?
  • Czy należy wykonywać badania patentowe przed rozpoczęciem pracy nad wynalazkiem?  Czy badania patentowe mogą być źródłem inspiracji dla naukowca?
  • Jak manager może korzystać z wyników badan patentowych?
  • Jak prowadzić badania patentowe?
  • Wynalazek i Patent. Rola zakresu ochrony.
  • Jak można chronić innowacyjne rozwiązania?
  • Co to jest patent na wynalazek i co można opatentować? Jakie cechy musi posiadać wynalazek, aby posiadał zdolność patentową?
  • Dlaczego warto patentować?
  • Kiedy można mówić o ujawnieniu wynalazku? Co stanowi ujawnienie i w jakim zakresie można ujawnić? Publikowanie informacji o wynalazku i prezentowanie podczas konferencji- jaki zakres można ujawnić?
  • Jak zgłosić wynalazek aby uzyskać patent? Jak budować zastrzeżenia patentowe, by zabezpieczyć wynalazek? Rola opisu patentowego i zastrzeżeń patentowych
  • Jakie są procedury zgłaszania wynalazków, aby uzyskać patent?  Jak chronić wynalazki w Polsce a jak na świecie?
  • Po co wynalazcy i przedsiębiorcy patent?
  • Kiedy patentowanie się opłaca?
  • Podsumowanie, dyskusja

Szkolenie jest bezpłatne i przeznaczone dla uczestników konkursu "Innowator Mazowsza". Warunkiem uczestnictwa jest zarejestrowanie się w poniższym formularzu. W przypadku rezygnacji z seminarium prosimy o przesłanie informacji na adres fundacji: fundacja@jwp-fundacja.pl.