Data i Godzina: 2016-11-17 | 11:00-14:00
Miejsce: Wrocławski Park Technologiczny, budynek Alfa, parter, ul. Klecińska 123

Przedstawiciele sektora IT, przedsiębiorcy, pracownicy jednostek naukowo - badawczych, studenci

Które elementy programu komputerowego są chronione prawem autorskim? Jaki  jest zakres praw autorskich do programu komputerowego? Na co zwracać uwagę korzystając z programów na licencjach GNU? Czy można uzyskać patent na program komputerowy? Odpowiedzi na te i inne pytania będzie można uzyskać 17 listopada 2016 roku we Wrocławiu podczas bezpłatnego seminarium „Software – utwór czy wynalazek? Prawdy i mity o ochronie programów komputerowych”. Zapraszamy do rejestracji!

Cz.I

1. Program komputerowy jako utwór

• definicja utworu
  • elementy programu komputerowego chronione prawem autorskim
  • elementy programu komputerowego niechronione prawem autorskim (zasady, idee, funkcje). Czy możliwa jest inna ochrona? Przykłady z orzecznictwa

2. Treść prawa

• Zakres osobistych praw autorskich do programu komputerowego
  • Zakres majątkowych praw autorskich do programu komputerowego
  • Ograniczenia monopolu prawnoautroskiego

3. Ochrona nabywcy programu komputerowego

• Odpowiedzialność za usterki programu
  • Obowiązek aktualizacji – czy istnieje?

4. Licencje open source. Copyleft

• Istota licencji
  • GNU. Rodzaje licencji. Na co zwracać uwagę korzystając z programów na licencjach GNU?

5. Wyczerpanie praw

• Ogólne zasady wyczerpania praw
  • Szczególne zasady dotyczące „egzemplarzy” pobranych on-line. Przykłady z orzecznictwa

Cz. II

1. Definicja wynalazku w prawie krajowym i międzynarodowym

2. Dlaczego wynalazki wspomagane komputerowo wymagają „specjalnego podejścia”?

3. Wyłączenia spod patentowania - studium przypadku

• Metody matematyczne vs. wynalazki wspomagane komputerowo
  • Schematy, zasady i sposoby działalności umysłowej i gospodarczej oraz gier
  • Programy komputerowe
  • Przedstawienie informacji
  • Interface użytkownika
  • Dane, formaty i struktura

Rejestracja na szkolenie została zakończona. W przypadku rezygnacji z seminarium prosimy o przesłanie informacji na adres fundacji: fundacja@jwp-fundacja.pl.